18. 1. 2020. 2. otužilecké závody na Jizeře – mediální zpráva

Na Jizeře se konal závod zimních plavců

Otužilí muži i ženy vyzkoušeli své síly v závodě zimních plavců, který se konal v sobotu 18. ledna na Jizeře v Mladé Boleslavi.Na tratích o délce 1000 m, 750 m, 500 m a 250 m poměřilo své síly 190 plavců. Byla zde i stometrová trať pro začínající a rekreační otužilecké plavce. Soutěže se účastnili také zahraniční plavci ze Slovenska, Polska a Kypru. V každém případě všichni prokázali svoje odhodlání a nebojácnost, když pomořili svá těla do vody teplé pouhých 2,2 stupně nad nulou. Teplota vzduchu byla také dva stupně nad nulou. Závod zahájil po poledni hlavní organizátor Jiří Škvrna a náměstek primátora Daniel Marek.

Organizátoři závodu, který je zařazen do seriálu závodů v Českém poháru v zimním plavání, připravili zázemí i občerstvení jak u startu na Krásné louce, tak dále po proudu ve společném cíli pro všechny tratě. Při akci byli v pohotovosti hasiči na člunech i záchranáři na břehu. Teplota vody 2,2 °C je voda ledová, kdy se již opravdu prověřují otužilecké dovednosti a zkušenosti.
Náměstek primátora Daniel Marek vyjádřil spokojenost s tím, že i v Mladé Boleslavi vznikl loni první otužilecký klub. Zdůraznil, že město zajistilo otužilcům zázemí i v nové loděnici u Krásné louky. Přes počáteční zmatky, které zpozdily start závodu, se tato velká sportovní událost nakonec odehrála ke spokojenosti organizátorů, plavců i diváků, kteří na Krásnou louku dorazili v hojném počtu.
Nejlepšími plavci se stali na trati vítězové trati na 1000 m – mezi muži Jiří Polanský v čase 11:33 a mezi ženami Pavlína Nováková v čase 12:44. Nejstarším účastníkem byl Bohumil Pácl, ročník 1940, který absolvoval trať 500m. Naopak nejmladším závodníkem byl Marek Halva (ročník 2004) na trati 250 m,
Na trati 250 m plaval i Tomáš Kraus. Je čtyřnásobným vítězem Světového poháru ve skikrosu, dvojnásobným skikrosovým mistrem světa (z let 2005 a 2007), pětinásobným mistrem České republiky v alpském lyžování. Startoval na Zimních olympijských hrách 2010 ve Vancouveru a na ZOH 2014 v Soči. V roce 2015 po zlomenině stehenní kosti ukončil sportovní kariéru.

„Máme velkou radost, že se nám podařilo zorganizovat závody, ačkoliv náš 1. otužilecký klub TJ Auto Škoda vzniknul teprve 18. září 2019. Předchozí ročník byl organizován pod záštitou České otužilecké unie. Již teď se těšíme na 3. ročník, kde doladíme všechny rezervy. Závodů se zúčastnilo již 12 otužilců z našeho nového klubu. Martina Tomanová získala 1. místo na trati 250 m a Soňa Hemalová zvládla trať o délce 1 km v ledové vodě za 19:44. Rádi bychom poděkovali městu Mladá Boleslav, Pivovaru Rohozec a 8. oddílu vodních skautů Mladá Boleslav za logistické zázemí v nové loděnici na Krásné louce.“ řekl ředitel závodů Jiří Škvrna.

Napsat komentář