Byla oficiálně zahájena otužilecká sezona v Punkevní jeskyni v Moravském krasu

2. října 2022 byla zahájena otužilecká sezona v Punkevní jeskyni v Moravském krasu. Toto otužilecké setkání,  je podle mě jedno z nejhezčích. Přidanou hodnotu dotváří samotná jeskyně, která je naprosto okouzlující.

Plavou se dvě traťové délky : 300m + 100m, s požadovaným odstupem jednotlivých plavců. Na start 300m se vchází po skupinkách přes hlavní pokladnu směrem do nitra jeskyně až k molu, kde se loďkou přepravíme na start. Startuje se z loděk v časových intervalech pod dohledem potápěčů. Voda měla kolem 9°C. Jedná se o otužileckou VIP akci, z důvodu omezení účastníků ze strany Moravského krasu, jeli z našeho oddílu jen 4 plavci.

historie:
V červnu 1949 Oldřich Liška vyzkoušel možnost plavání v Punkvě a už 2. října 1949 proběhlo první oficiální zahájení zimní sezóny otužilců veřejnou plavbou v říčce Punkvě za plavecké účasti známého brněnského sportovce Tunála Karla Divíška (6. 8. 1902 – 24. 10. 1956).
Od té doby se otužilecká zimní sezóna zahajuje vždy právě v Punkvě první říjnovou neděli. Plavba jeskyněmi za svitu reflektorů je vždy silným zážitkem.
Od smrti T. K. Divíška se plave soutěž jako jeho memoriál, od smrti Oldřicha Lišky také jako Liškova Punkva.
Připravit soutěž v Moravském krasu je jistě snadnější z Brna než z Prahy. Proto od smrti Oldřicha Lišky v roce 1981 organizování soutěže na Punkvě převzali brněnští otužilci, kteří se o tuto tradiční akci vzorně starají.
Historii sepsal Vladimár Komárek, děkujeme.