15. 1. 2022. 3. otužilecké závody na Jizeře – mediální zpráva

Na Jizeře se konal další závod zimních plavců
Otužilí muži i ženy vyzkoušeli své síly v závodě zimních plavců, který se konal v sobotu 15. ledna 2022 na Jizeře v Mladé Boleslavi. Na tratích o délce 1000 m, 750 m, 500 m a 250 m poměřilo své síly 157 plavců. Byla zde i stometrová trať pro začínající a rekreační otužilecké plavce, soutěže se účastnili také zahraniční plavci. V každém případě všichni prokázali svoje odhodlání a nebojácnost, když ponořili svá těla do vody teplé pouhých 2,4 stupně nad nulou. Teplota vzduchu byla čtyři stupně nad nulou. Závod zahájil v poledne hlavní organizátor Jiří Škvrna a náměstek primátora Daniel Marek.
Organizátoři závodu, který je zařazen do seriálu závodů v Českém poháru v zimním plavání, připravili zázemí i občerstvení v nové loděnici na Krásné louce za podpory 8. oddílu vodních skautů a Agility. Organizátoři děkuji též za podporu města Mladá Boleslav a místních hasičů.

Díky většímu proudu řeky (15-23m/min povrchově) byly tratě vedeny po proudu řeky Jizery se společným cílem pro všechny tratě. Při akci byli v pohotovosti hasiči na člunech i záchranáři na břehu. Teplota vody 2,4 °C je voda ledová, kdy se již opravdu prověřují otužilecké dovednosti a zkušenosti kdy se vyplavávají otužilecké stupně.
Náměstek primátora Daniel Marek vyjádřil spokojenost s tím, že i v Mladé Boleslavi se pořádají tyto závody, které jsou velice divácky atraktivní.
Nejlepšími plavci se stali na trati vítězové trati na 1 000 m a mezi ženami Okurková Magda v čase 11:46,1 a mezi muži Jiří Polanský v čase 10:29,3.
Nejstarším účastníkem byl Bohumil Pácl, ročník 1940, který absolvoval trať 250m. Naopak nejmladším účastníkem byl Škarohlíd Vítek (ročník 2009) na trati 100 m z klubu PKLbc.

Zpracování výsledků: Petr Schůt
Charakter trati: Jizera, tekoucí voda povrchově 15-23m/min (23m3/sec objemově)
Spolupráce Město Mladá Boleslav
Ceny Město Mladá Boleslav
Prezentace: Petr Schůt, Červinková Karolína (pokladna)
Fotograf, Petr Linhart
Poznámka Covid 19: letos se konečně závody uskutečnily, jen pro 2x očko a prodělal 180dní. V roce 2020/12/26 situace PES5 na MAN bylo možno jen antig. testy na místě závodů.