Měření teploty jádra lidského těla při otužování

Dnes jsme dělali na tréninku „vědecký pokus“ měření teploty jádra lidského těla při pobytu v ledové vodě 5,5 °C, čas 30 minut . Díky všem členům za podporu. Staticky ve vodě a bez pohybu je to horší, než s plaváním, kdy se člověk zahřeje.
Děkuji studentce Anet Tomáškové za impuls, který mi dala. Jsem rád, že jsem ji pomohl do jejího výzkumu, toto jsem měl již několik let v hlavě zkusit.

Jiří Škvrna – 183cm, 86kg
měření průběhu teploty v jádru těla rektálním teploměrem (v délce 75 cm)
teplota vody 5,51 °C, teplota vzduchu – 2 °C
pobyt ve vodě 10:08:10 až 10:38:55 (30:45 minut) ponořený po krk
zápis teplot po 5 sec.
Poznámky: pouze krátké plavky, bez další ochrany rukou a nohou, statické stání ve vodě, ruce od sebe i nohy, bez pohybu těla
26.2. 2023 Lom Toťák, Bradlec
Teplota jádra těla pod 34,0 – 34,5  °C se v zdravotní literatuře uvádí jako hraniční , kdy dochází k hypotermii, z grafu je patné, že jsem se dostal pod tuto hodnotu cca 20 minut.
Další zajímavý poznatek je, že tělo si „samo“ psychosomaticky zvedne teplotu lidského těla nad běžnou teplotu 36,5 °C, pod tuto teplotu klesne teplota jádra až po 15 minutách pobytu v ledovbé vodě.
Více graf, kde je toto jasně patrné a dále výtažek z knížky Antarktická míle – Lynne Coxová (obrázek)
Též níže pod článkem doporučuji shlédnout přednášku, kterou jsem před lety nahrál a uložil na Youtube: Podchlazení a co s tím – Ing. Ladislav Sieger, CSc.

 

Kniha: Antarktická míle – Lynne Coxová
38,1 °C !!!